Kettészakadt az ország: sokfelé már kifehéredett a táj, Budapesten megdőlt a szélrekord
A hétvégétől visszatérnek az éjszakai mínuszok is.
Kedd este háromszáz ellenzéki tüntető lebontotta a német megszállási emlékmű kordonjait. A Demokratikus Koalíció és a Liberálisok által szervezett flashmobon résztvevő politikusok félelemkeltőnek nevezték az emlékművet, és a Fidesz kormányzását bírálták.
Kedd este tüntetők lebontották azt a kordont, amelyet a német megszállás áldozatainak tiszteletére a budapesti Szabadság térre tervezett emlékmű talapzata köré állítottak az építők. A demonstráció elején száz-százötvenen voltak, a végére háromszázan tüntettek a tervezett emlékmű ellen. A helyszínre a Demokratikus Koalíció (DK) elnökségi tagja, Kerék-Bárczy Szabolcs jelentett be sajtótájékoztatót és villámcsődületet. A politikus – aki a többi felszólalóhoz hasonlóan egy hangosbemondóba beszélt – azt mondta, a Fidesz egy olyan emlékmű felállítását határozta el, amelyik összemossa az áldozatok és a tömeggyilkosok emlékét. Elmondta: a tömeggyilkosoknak „borzalmas, mocskos emlékük van”, ők nem érdemelnek szobrot. Szerinte a kormány a döntéssel a szélsőjobbnak tesz gesztust. „Ez a szobor, ez a kordon szimbóluma a Fidesz, az Orbán-kormány és az újnácik közötti tényleges koalíciónak” – jelentette ki Kerék-Bárczy, majd bejelentette, hogy a kordont a beszédek végén le fogják bontani.
Horváth Csaba, az MSZP főpolgármester-jelöltje úgy fogalmazott: „szégyenteljes náci emlékmű” szándéka a szimbolikus erőfitogtatás. Hozzátette, hogy a hatalmon lévők – becsapva a korábban tiltakozó szervezeteket – két nappal a választások után felállították a kordont, hogy egy „félelemkeltő emlékművet” emeljenek.
Mécs Imre volt SZDSZ-es, majd szocialista képviselő arról beszélt, hogy az a nép, amelyik nem képes feldolgozni a múltját és nem képes tanulni a hibáiból, nem méltó arra, hogy az európai népek családjába tartozzon. Szerinte Magyarországon önkényuralom van, ami ellen fel kell lépni.
Popper Gábor, a Magyar Liberális Párt ügyvivője úgy fogalmazott, hogy a következő négy évben az embertelenségre kell felkészülni és arra, hogy „a Fidesz tulajdonképpen azt csinálhat velünk, amit akar, ha hagyjuk”. Szerinte ehelyett fel kell emelniük a hangjukat.
A szervezők odahívták Karácsony Gergelyt, az Együtt-PM politikusát, aki szintén bejelentett egy sajtótájékoztatót a térre, így ő is a kordon előtt beszélt. A független országgyűlési képviselő azt mondta, hogy az emlékmű azokat az egykori honfitársainkat alázná meg, akikre emlékezni kellene. A szobor „elhazudja a múltunkat”, amellyel szembe kellene nézni – folytatta, hozzátéve: az emlékmű nem fog felépülni.
Steiner Pál MSZP-s országgyűlési képviselő bejelentette, helyi népszavazást kezdeményez, hogy az önkormányzat vonja vissza az emlékmű építéséhez adott tulajdonosi hozzájárulást, mert így meg lehet akadályozni, hogy a szobrot felállítsák.
A beszédek után a demonstrálók lebontották a kerítés nagy részét, és bementek az elzárt területre, ahol kaddist mondtak. A szervezők arra kérték a demonstrálókat, hogy semmit ne romboljanak le, ami az elzárt területen van. A demonstráció végén Kerék-Bárczy Szabolcs arra kérte a résztvevőket, hogy mindenki vegyen részt a terület őrzésében, hogy ne lehessen újra felállítani a kordont és csak a „testünkön keresztül” lehessen felépíteni az emlékművet.
A beszédek alatt a még álló kordonra egy „Történelemhamisítás: szellemi kútmérgezés!” feliratú transzparenst, sárga csillagokról készült kinyomtatott fekete-fehér fotókat, illetve egy egykori munkaszolgálatosnak a magyar katonákat ábrázoló, 1944-ben rajzolt képeit tették ki. A résztvevők közül többen is sárga csillagot tűztek a mellükre. A kordon mögött rengeteg, az áldozatok emlékére lerakott követ, két fehér széket és régebbi mécseseket lehetett látni, de az érkezők újabb mécseseket is gyújtottak. A tömegben a Liberálisok, a DK és az MSZP zászlói is feltűntek. A téren megjelent Gyurcsány Ferenc felesége, Dobrev Klára és ott volt Suchman Tamás, a Horn-kormány minisztere is.
Mintegy ötven demonstráló az esemény végén körbevette a HírTV tudósítóját – aki élőben jelentkezett be a helyszínről – és bekiabálásokkal, valamint az arca elé tartott mobiltelefonnal megpróbálták megakadályozni abban, hogy tudósítani tudjon. A tömeg a „szabad médiát” és a „hazudik” jelszavakat skandálta. A demonstráció idején a téren néhány rendőrt lehet látni, köztük a Készenléti Rendőrség tagjait is, akik kamerával rögzítik az eseményeket, de nem avatkoztak közbe.